Skip to main content
search

Originele Wandeling Varendonk (B) – Wandelen door de bossen langs de Rode Laak

By 20 december 2024december 25th, 202415-20 KM, België, Originele wandelingen

Originele Wandeling Varendonk

Wandelen door de bossen langs de Rode Laak

 

Kenmerken

Lengte: 17 kilometer

Start- en eindpunt: Varendonk

Landschap: Bos. beek en platteland

Originele Wandeling Varendonk

Wandelen door de bossen langs de Rode Laak

Originele wandelingen: ‘Deze biljartvlakke wandeling loopt door een verrassend groen en bosrijk gebied ten zuiden van Westerlo, op de grens van de provincies Antwerpen en Vlaams-Brabant. Hier vind je zowel de naaldbossen en de zanderige grond van de Kempen als de moerassige loofwouden van het Haagland. In Laakdal vind je drie beken met de naam Laak: Grote Laak, Kleine Laak en Rode Laak. De Rode Laak, die we op deze wandeling ontmoeten, mondt in Westerlo, ten noorden van de wandeling, in de Grote Nete uit. De Rode Laak dankt zijn naam aan de roestbruine kleur van zijn water die te wijten is aan het hoge ijzergehalte. De Rode Laak stroomt door de bosreservaten Varenbroek en Helschot. In deze reservaten mag de natuur haar gang gaan: de oude eikenbomen mogen vallen en rotten waar ze willen. Varenbroek was tot 2003 het jachtgebied van de prinsen van Merode. Aan het bos Helschot ontleende schrijver Willem Elsschot zijn pseudoniem. Hij maakte er graag lange wandelingen. De paden door Varenbroek en Helschot zijn pareltjes van natuurpaden: smal, soms wat modderig en overgroeid. Deze loopt loopt ook enkele kilometers door Hertberg. Dit provinciaal domein vormt een groot aaneengesloten boscomplex met veel grove den en Corsicaanse den. Hier is het gemakkelijk wandelen: brede zandwegen door de naaldbossen. Hertberg biedt je trouwens een uitstekende gelegenheid voor een halte in herberg Mie Maan aan de Diestseweg.’

Wandelen buiten de binnenstad van Tilburg - Trappistenklooster - bij graanvelden

Achtergrondinformatie

Originele Wandelingen

Originele wandelingen zijn wandelingen die door mooie stukjes natuur lopen waar het relatief rustig is. Bij elk van de wandelingen werd de grootste aandacht besteed aan het zoeken naar onverharde paden in stille gebieden en aan het algemeen esthetisch en landschappelijk karakter van de tocht. We vermijden zoveel mogelijk bewoning en drukke wegen. Altijd is stevig schoeisel onontbeerlijk en bij regenweer moet altijd met modder rekening gehouden worden. Uiteraard wandel je in het dichtbevolkte België nooit echt ver van bewoond gebied, maar toch brengen de wandelingen je soms op plaatsen waar zelden een mens komt. Bovendien zijn de hier voorgestelde wandelingen niet altijd de gemakkelijkste: dikwijls is er geen bewegwijzering en soms krijg je te maken met paden die modderig, moeilijk begaanbaar of overgroeid zijn. Af en toe zal je zelfs goed moeten opletten om het juiste pad niet te missen.

Wandeling over DMT op de Teuvenderberg

Varendonk

Varendonk is een dorpje in de Belgische provincie Antwerpen en een deelgemeente van Laakdal. Varendonk wijst op een donk begroeid met varens, een ‘verhevenheid in een laaggelegen gebied begroeid met varens’. Varendonk is een zompig, laaggelegen gebied dat bij hoge waterstand dikwijls door de Grote Laak overstroomd wordt. Lokaal spreekt men van Verrendoenk.

Originele Wandeling Varendonk

Varenbroek (de Merode)

Varenbroek is een 66 ha groot bos. Tot 2003 was Varenbroek een privaat jachtterrein van de familie de Merode. Zomereik en oude Wintereik domineren dit bos. Sommigen zijn ongeveer 120 jaar oud. Men vindt er lijsterbes, sporkenhout, zwarte els, elzenzegge, dotterbloem, bosanemoon, speenkruid, muskuskruid en wilde kamperfoelie.

Originele Wandeling Varendonk bij Varenbroek
Originele Wandeling Varendonk bij Varenbroek

Bergom

Bergom is een gehucht in het noorden van de gemeente Herselt. Het ligt aan de Grote Nete, aansluitend op het prinselijk domein de Merode. Oude vermeldingen noemen de plaats Berchem.

Originele Wandeling Varendonk bij Bergom
Originele Wandeling Varendonk bij Bergom

Provinciaal Domein Hertberg (de Merode)

De familie De Merode bezat tot 2004 een landgoed van 1500 ha. Dit werd toen verkocht. Om versnippering te voorkomen werd ruim 300 ha van het door drie organisaties aangekocht. De naam Hertberg is afkomstig van de 34 meter hoge getuigenheuvel die in dit gebied ligt. Het was een heidegebied dat echter al in 1775 -voornamelijk met naaldhout- was bebost. Van 2010-2014 werden werkzaamheden uitgevoerd om het gebied afwisselender en ook geschikt voor recreatie te maken. Naast Corsicaanse den en grove den, vindt men er ook lijsterbes , blauwe bosbes en wilde kamperfoelie.

Originele Wandeling Varendonk bij Domein Hertberg
Originele Wandeling Varendonk bij Domein Hertberg

Helschotbos (de Merode)

Dit bosgebied van 60 hectare is bestempeld als bosreservaat waar de natuur vrij spel krijgt.  De planten zijn typisch voor oude bossen zoals uskuskruid, bosanemoon, dotterbloem, ijle zegge en dalkruid. De matkop, goudvink, nachtegaal, spechten en kleine ijsvogelvlinder doen zich tegoed aan de voedselrijkdom van dit bos. Het is in dit bos dat de schrijver Willem Elsschot (Alfons de Ridder) zijn inspiratie zocht en vond voor zijn boeken.

Originele Wandeling Varendonk bij het Helschotbos

Varendonkse Beek

De Varendonkse Beek in natuurgebied Varenbroek doorkruist dit gebied en stroomt uiteindelijk in de Grote Nete.

Originele Wandeling Varendonk bij Varenbroek
Originele Wandeling Varendonk bij Varenbroek

Overzichtskaart

Foto's van deze wandeling

Leave a Reply

Close Menu