DE WANDELING IN WOORD EN BEELD
Het landschap van de wandeling net over de grens bij Winterswijk is het beste te typeren als landelijk. Relatief kleine landbouwpercelen worden afgewisseld met bospartijen en af en toe een beekje. Oeding is een stil en vredig plaatsje met een mooie imposante kerk en burcht. Waar kun je je buikje nog vullen met een koffie en een groot stuk gebak voor € 5,50? Hier in Duitsland is het normaal, het is een drukte bij de bakker en tevens ontmoetingsplek voor de dorpsbewoners. Onderweg een aantal wegkruizen en opvallend veel rustpunten. Gecombineerd met het vredige en afwisselende landschap is het hier heerlijk wandelen.
ROB WOLFS OVER DE WANDELING
'Hoewel de landelijke omgeving hier aan weerszijden van de grens erg groen is, zijn er toch ook veel en soms grote verschillen te zien. De huizen en de boerderijen zijn anders. De inrichting van het boerenland is anders. De paden zijn anders. De recreatieve voorzieningen zijn links en rechts verschillend. Ook al zijn de grenzen fysiek nauwelijks meer aanwezig, wie er oog voor heeft ziet twee verschillende culturen'
ACHTERGRONDINFORMATIE
Oeding
De eerste vermelding van een boerderij met de naam Oeding dateert uit 1170. In 1353 verkocht een zekere Johann Bermentfelde deze hoeve met burcht aan bisschop Ludwig II van Münster. Nadat de burcht in 1372 werd vernietigd door de toenmalige bisschop van Münster, werd deze weer direct herbouwd. De gewelven van de burcht en de toren, die dateert uit de tweede helft van de 15e eeuw, zijn bewaard gebleven. De toren maakt sedert 1979 deel uit van een hotelpand. Onder Pruisische heerschappij ontstonden er meer mogelijkheden voor protestanten in de regio, om hun godsdienst uit te oefenen. In 1824 werd ten behoeve van diverse kerkelijke gemeentes in de regio een klein protestants kerkgebouw in Nederlands-classicistische stijl gebouwd.


Kotten
Kotten is ten oosten gelegen van Winterswijk. Kotten ligt tegen de grens met Duitsland, direct over de grens ligt het Duitse dorp Oeding, een ortsteil van Südlohn. Met dit dorp was er in de loop der geschiedenis veel verkeer, zowel gewone handel, smokkel en vermenging. Veel familienamen zijn daarom te vinden aan beide zijden van de grens.


Eieren te koop

Boven-Slinge

Een beetje menselijkheid

Maagje vullen bij de bakker

Doorkijkje

Grensoverschrijding

KENMERKEN VAN DE WANDELING
Trage Tocht Winterswijk Oeding is ontworpen door Rob Wolfs.
Net als de overige Trage Tochten is de wandeling te vinden op Wandelzoekpagina.
Afstand
15 kilometer
Soort wandeling
Rondwandeling
Landschap
Boerenland
Beoordeling
8 (8/10)
Startpunt
TOP Burg Oeding
Datum
7-7-2026































































